GCAA All-Region 13/14

2013 Men’s X-C All Region

Coach of the year: Bruce Skiles (Darton)

First Team

Cale Pirtle -North Georgia Tech; Davin Melton -Georgia Military; Victor Chicas, Austin Stewart, David Thorton -Darton College

Second Team

Ean Crawford, Jelani Omari -Darton College; Freddie Shirah, Codey Brakage -North GeorgiaTech; Jose Castanon -South Georgia

 

2013 Women’s X-C All Region

Coach of the year: Bruce Skiles (Darton)

First Team

Elena Oslund, Briana Alexis Skiles, Amber Braswell, Jaishell Thomas  -Darton College; Sarah Williams -Georgia Military

Second Team

Allison Mangham -Gordon; Victoria Parra -Darton College; Samantha Arroyo,Tori Irvin -South Georgia; Alecia Gerra -North Georgia Tech

 

 

2013 Men's Soccer All Region

Player of the Year: Darwin Espinal (Darton)

Coach of the Year: Bart Sasnett  (Darton)

First Team

Brayan Rodriguez, Kyle Johnston, Jordan Dunstan, Oumar Mbodj  - Georgia Perimeter

Darwin Espinal, Theo Brown, Alejandro Garcia - Darton

Tomide Adabale, Omari Walker - Georgia Military

Andrew Preston, Levi Lewis - Middle Georgia

Second Team

Adam Cahill, Enrique Bello, Jorge Chirinos - Darton

Diego Fagundez , Kioki Hutchings, T.J. Carter -Georgia Perimeter

Teemu Vaarakallio, Damieon Thomas - Georgia Military

Tony Baza, Diogenes Medeiros - Andrew

Carlos Sandoval - Middle Georgia

All-Tournament Team: 

Brayan Rodriguez, Kioki Hutchings, Jordan Dunstan, Oumar Mbodj - Georgia Perimeter

Theo Brown, Adam Cahill, Alejandro Garcia -Darton

Taylor Dell,  Damieon Thomas - Georgia Military

Casey Zwitch - Middle Georgia

Jose Antonito Baza -Andrew

 

2013 Women's Soccer All Region

Player of the Year: Lyanna Perez (Darton)

Coach of the Year: Ken Veilands (Darton)

First Team

Janay Campbell, Emily Atkinson, Chevelle Lopez , Lyana Perez - Darton MVP

Alex Truitt, Stephanie Gutierrez, Caroline Haaland, Rachel Schmidt - Georgia Perimeter

Kallie Balfour - Georgia Military

Micayla Crenshaw - Middle Georgia

Amanda Biondino - ABAC

Second Team

Hong Tran, Kristy Gash, Brianna Lemerise - Darton

Kyana Campbell, Alexa Webb, Salako Bolanle, Marlique Asson - Georgia Perimeter

Jona Olafsdottir - Georgia Military

Kerry Newman - ABAC

Paige Lievsay - Gordon

Taylor Green - South Georgia

Honorable Mention

Allyson Stoffel,  Kellie Starvetsky - ABAC

Kiley Harris, Savannah Roberts - Gordon

Shanice Martin, Taylor Gross-Rizza - Andrew

Alex Horne, Jetena Bodden - South Georgia

Courtney Dobeck, Sara Marks - Georgia Perimeter

Megan Thomas, Stephanie Anes - Darton

All-Tournament Team:

Lyana Perez, Kristy Gash, Hong Tran, Megan Thomas- Darton

Caroline Haaland, Stephanie Gutierrez, Mary Nguyen -Georgia Perimater

Maggie Morris,  Linda Rodriguez - Georgia Military

Abbie Darnell, Marissa Parker - Middle Georgia

 

 

2013/14  Women's Basketball DI All Region

Coach of the Year: James Frey -South Georgia Technical College

Player of the Year: Shamekia Murray- South Georgia Technical College

Freshman Player of the Year: Shanea Armbrister- Darton State College

First Team

Shameekia Murray- South Georgia Technical College; Shanea Armbrister- Darton State College; Ta'Kierra Gibbs - Central Georgia Technical College; Lawna Kennedy - Atlanta Metro State College;

Shakierya McClendon - Georgia Highlands College

Second Team:

Alexis Somerset -South Georgia Technical College; Mercedes Jenkins- Central Georgia Technical College; Shaquita Snow- South Georgia Technical College; Nikkei Blackburn- South Georgia Technical College; Abrelyn Rackley- Georgia Perimeter College

Third Team:

Amber Curtis- Georgia Highlands College; Jasmine Wilson- Darton State College; Toni Grier- Albany Technical College; Quiondra Darrisaw- Albany Technical College; Emily Russ- Central Georgia Technical College

All-Tournament Team

Shameekia Murray(MVP);- Nikkei Blackburn- South Georgia Technical College

Shakierya McClendon ; Amber Curtis- Georgia Highlands College

Shanea Armbrister- Darton State College

Emily Russ - Central Georgia Tech

Lawna Kennedy - Atlanta Metro State College

Tajai Person- Albany Technical College

Yvonne Dunkley- Georgia Perimeter College

Tiara Baker - East Georgia College

 

2013/14  Men's Basketball DI All Region

Coach of the Year Steven Wright -South Georgia Technical College

Player of the Year: Anthony Ethridge - South Georgia Technical College

Freshman Player of the Year: Amonte Potter - Chattahoochee Technical College

Defensive Player of the Year:  Shane Henry - Georgia Perimeter College

First Team

Anthony Ethridge - South Georgia Technical College; Cam Baker - Central Georgia Technical College; Saiquan Terry - Atlanta Metro State College; Amonte Potter - Chattahoochee Technical ; College; Shane Henry - Georgia Perimeter College

Second Team:

Devonte Thornton -Gordon State College; Alyja Hennings - Chattahoochee Technical College; Jovante Spivey - South Georgia State College; Tommy Williams - East Georgia State  College; Brentine Taylor - Central Georgia Tech 

Honorable Mention:

Kentavious Clowers - Georgia Highlands College; Darius Miles - Atlanta Metro State College; Denarious Lockhart - Gordon State College; Roshaun Milline - Middle Georgia State College; Reed Dungan - Gordon State College

All-Freshman Team:

Amonte Potter - Chattahoochee Technical College; Jovante Spivey - South Georgia State College; Reed Dungan - Gordon State College; Donovan Harris - Georgia Highlands College; Alijah Bennet - Chattahoochee Technical College

All-Tournament Team:

Anthony Ethridge (MVP) ; Treshaad Williams - South Georgia Technical College

Brentine Taylor - Central Georgia Tech

Saiquan Terry - Atlanta Metro State College

Kentavious Clowers - Georgia Highlands College

 

 

 

2013/14 Men’s Basketball Division III All Region

Men’s Basketball Division III 

Coach of the Year:  Roderick Stubbs- Oxford College of Emory University

Player of the Year: Patrick Burns- Oxford College of Emory University

First Team

Patrick Burns- Oxford College of Emory University; Anthony Calloway- Southern Crescent Technical College; Orlandis Hill- West Georgia Technical College; Devante Orebeau- West Georgia Technical College; Tavish Reynolds- Georgia Northwestern Technical College

 Second Team

Jon Perry- West Georgia Technical College; Seth Dossett- Oxford College of Emory University; Robert Gilbert- Southern Crescent Technical College; Jonathan Coles-Oxford College of Emory University; Hunter Ivester- Georgia Northwestern Technical College; Jarquavious Ware- Southern Crescent Technical College

 Honorable Mention:

Devon Watkins- Georgia Northwestern Technical College; Jalen Bracey- West Georgia Technical College; Jalen Gilmore- Oxford College of Emory University

 All Defensive Team

Patrick Burns-Oxford College of Emory University; Jalen Bracey- West Georgia Technical College; Hunter Ivester- Georgia Northwestern Technical College; Jarquavious Ware- Southern Crescent Technical College; Daanish Freeman- Southern Crescent Technical College

 

2013/14 Women's Basketball Division III All-Region

Coach of the Year: Kenny Edwards-West Georgia Technical College

Player of the Year: Kadriana Howard- West Georgia Technical College

First Team

Kadriana Howard- West Georgia Technical College; Kelsey Walthall- West Georgia Technical College; Kiarra Parks- Georgia Northwestern Technical College; Jasmine Williams- West Georgia Technical College; Alyssa Nickelson- Georgia Northwestern Technical College

Honorable Mention:

Kierra Smith-West Georgia Technical College; Tattyanna Larocque- West Georgia Technical College; Keonna Harris- West Georgia Technical College; Brecia Hall- Georgia Northwestern Technical College; Sierra Smith- Georgia Northwestern Technical College

All Defensive:

Kelsey Walthall- West Georgia Technical College; Kadriana Howard- West Georgia Technical College; Mahogany Harris- West Georgia Technical College; Keonna Harris- West Georgia Technical College;

Kierra Smith- West Georgia Technical College

 

2014 Men’s Golf All Region

Darton - Men

Coach of the year: Dale Dover

Low Medalist Andreas Tancred - Andrew

Tae-Hyung Kim, Jake O'Bryan, Madison Turner - Darton

 Chris Rogers, Lee Wright - ABAC

 
 

2014 Men's Tennis All Region

MVP -- Josh Page (ABAC)

Coach of the Year -- Dale White (ABAC)

Singles

#1 Josh Page (ABAC)

#2 Celestin Nkoueleue (ABAC)

#3 Parker Cuevas-Woodall (ABAC)

#4 Sam Slade (GPC)

#5 Nate Palmer (ABAC)

#6 Michael Bailey (ABAC

Doubles

#1 Josh Page/Corey Smith (ABAC)

#2 Parker Cuevas-Woodall/Nate Palmer (ABAC)

#3 Sam Slade/Chris Clark (GPC)

 

2014 Women's Tennis All Region

MVP -- Niriantsa Rosolomalala (GPC)

Coach of the Year -- Reda Omar (GPC)

Singles

#1 Niriantsa Rasolomalala (GPC)

#2 Fatya Berjane (GPC)

#3 Drew Anderson (GPC)

#4 Corina Anghlescu (GPC)

#5 Eduarda Marins (GPC)

#6 D'Asha Davis (GPC)
Doubles

#1 Niriantsa Rosolomalala/ Corina Anghlescu (GPC)

#2 Fatya Berjane/Drew Anderson (GPC)

#3 Eduarda Marins/D'Asha Davis (GPC)

 

2014 Softball – All Region Teams

Coach of the year:  Eric Neel

MVP: Emily Church – Darton State College

 

1st TEAM

Infield

Hailey Burnham (GSC)

Morgan Long (GMC)

Morgan Howard (GPC)

 Jordan Allen (DSC)

Jenna Byrd (ABAC)

Outfield

Brittany Sinkfield (GSC)

Sierra Newman (DSC)

Vanessa Buitrago (GPC)

Nicole McInerney (DSC)

Battery

Rachel Hill (ABAC)

Lyndsey Parden (GPC)

Emily Church (DSC)

Sommar Wright (DSC)

Brittany Portwood (WGTC)

DP/UTL

Melissa Dearth (DSC)

 

2nd TEAM

Infield

Hannah Twilley (MGSC)

Jostlyn Higgerson (DSC)

Sutton Appling (EGSC)

Bree Wells (DSC)

Miranda Phillips (WGTC)

Outfield Second Team

Brittany Davis (ABAC)

Carlie Farmer (MGSC)

Hillary Rowell (GHC)

Hayle Carter (SGSC)

Battery Second Team

Sierra Cagle (GHC)

Brittany Rosenberry (GMC)

Morgan McKinney (GHC)

Courtney Jenkins (EGSC)

Karleigh Clements (SGSC)

DP/UTL Second Team

Taylor Boyett (ABAC)

 

2014  All Tournament Softball Team

Darton State College

MVP :  Jostlyn Higgerson
Jordan Allen
Sommar Wright
Sierra Newman

Abraham Baldwin College

Jenna Byrd
Rachel Hill
Maiah Talmage

Georgia Highlands College

Morgan McKinney
Emily Willingham

Georgia Military College

Morgan Long
Alexis Boyd

 

2014

First Team All Conference

Outfield: Tyler Hutch GSC, Davis Aiken WGTC, LaDonis Bryant GPC

Infield: Spencer Duffie MGC, Brandon Sharpe DSC, JT Phillips GPC, Blake Butcher WGTC

Catcher: Payton Mann DSC

Designated Hitter: Hill Thomas DSC

Pitchers: Dustin Beggs GPC, John Harman DSC, Davis Adkins DSC

 

Second Team All Conference

Outfield: Drew Taylor MGC, Phil Hart SGSC, London Lindley GPC

Infield: Luis Salas DSC, Jesus Monserrat GSC, Christian Miller ABAC, Cole Murphy AC

Catcher: Jerad Curry GPC

Designated Hitter: Blake Chaney SGSC

Pitchers: Corey Kafka MGC, Phil Anderson EGC

Closer: Justin Flores MGC

Gold Glove Team 

OF: Trey Haygood DSC, LaDonis Bryant GPC, Tyler Hutch GSC

1B: Jordan Dwyer GSC (Co-Defensive Player of the Year)

2B: Will Jones MGC

SS: JT Phillips GPC (Co -Defensive Player of the Year)

3B: Tavin Thompson DSC

C: Payton Mann DSC

P: Kane Keith GSC

 

Coach of the Year – Bret Campbell GPC

Player of the Year – JT Phillips GPC

 

2014 All Tournament Team

Joe Marlow(MVP), London Lindley, Matt Taylor, Jerad Curry - Georgia Perimeter

Davis Adkins, Luis Salas, Tavin Thompson- Darton

Will Jones, Corey Kafka - Middle Georgia

Kane Keith, Chase Johnson - Gordon