2017-18 Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
October
Sat. 7 Andrew   Battle of South JUCO Jamboree   TBA
  @ Duluth High School
  South Georgia #   JuCo Report Battle of the South   9:00 AM
  @ Duluth High School (Georgia)
  JUCO Report Battle of The South JUCO Jamboree   Gordon   9:00 AM
  @ Duluth, GA
Sun. 8 Albany Tech   Southeastern JUCO Jamboree   TBA
  @ Tallahassee, FL
Fri. 13 New Rock Prep 66 E. Georgia 86 Final
Sat. 14 Cory Black JUCO Jamboree   Gordon   9:00 AM
  @ Barnesville, GA
  South Georgia #   CBHoops JUCO JAM   9:00 AM
  @ Gordon State College
  C. Georgia Tech #   CB Hoops JUCO Jamboree   10:00 AM
  @ Atlanta, GA
  New Rock Prep # 61 Oxford 68 Final
  E. Georgia   Jamboree   12:00 PM
  @ BARNESVILLE,GA
  Coastal Alabama - South #   E. Georgia   6:30 PM
  Exhibition @ CBlackHoops JUCO Jam @ Gordon State
Wed. 18 Middle Georgia Prep   Gordon   7:30 PM
Sat. 21 Albany Tech   Super Jamboree   TBA
  @ Cartersville, GA
  Andrew   CB Hoops Super Jamboree   TBA
  @ Emerson, GA
  Cory Black JUCO Jamboree   Gordon   9:00 AM
  @ Cartersville, GA
  C. Georgia Tech #   JUCO Jamboree   10:00 AM
  @ Atlanta, GA
  Bryan College #   Oxford   3:00 PM
  BREWTON PARKER   E. Georgia   4:00 PM
Mon. 23 Middle Georgia State University #   South Georgia   7:00 PM
Tue. 24 C. Georgia Tech #   Life University   7:00 PM
  @ Marietta, GA
Thu. 26 Albany Tech   Albany State Univ (Scrimmage)   TBA
  Action Sports Academy #   South Georgia   7:00 PM
Fri. 27 Andrew   Albany State (Scrimmage)   7:00 PM
Sat. 28 Albany Tech Alumni (Scrimmage)   Albany Tech   TBA
  Oxford #   Morehouse College   9:30 AM
  C. Georgia Tech #   Columbus State University   2:00 PM
  @ Columbus, GA
 
November
Wed. 1 West Georgia Tech   Reinhardt University JV   7:00 PM
  Georgia Highlands Diamonds   Oxford   7:30 PM
  Motlow State Community College   Georgia Highlands   7:30 PM
  S. Crescent Tech   Andrew   7:30 PM
  Spartanburg Methodist   E. Georgia   7:30 PM
  Action Sports Academy   Albany Tech   7:30 PM
  Atlanta Metro   Gadsden State Community College   8:30 PM
Thu. 2 Skill Factory Academy   South Georgia   7:00 PM
  @ Douglas-Campus
Fri. 3 Oxford   Central Carolina Community College   5:00 PM
  @ Sandhills Community College
  S. Georgia Tech   Cleveland State Community College   5:00 PM
  @ @ Roane State Classic
  S. Crescent Tech   Albany Tech   5:30 PM
  @ Macon, GA
  Middle Georgia Prep   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Warner Robins, GA (CGTC Classic)
Sat. 4 Oxford   Sandhills Community College   1:00 PM
  Middle GA Prep   Albany Tech   1:00 PM
  @ Macon, GA
  BC Howren   West Georgia Tech   2:00 PM
  S. Crescent Tech   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA (CGTC Classic)
  Southern Basketball Academy   Andrew   3:00 PM
  Gordon   Snead State Community College   4:00 PM
  @ Marianna, FL
  S. Georgia Tech   Roane State Community College   6:30 PM
  Georgia Highlands   Walters State Community College   8:00 PM
  Senators Tip Off Classic
Sun. 5 Gordon   Chipola College   3:00 PM
  Milton Johnson Classic
Mon. 6 South Georgia   Webber International University JV   6:00 PM
  Middle Georgia Prep   West Georgia Tech   7:00 PM
Tue. 7 BREWTON PARKER   E. Georgia   2:00 PM
  Atlanta Metro   Spartanburg Methodist   7:00 PM
  Gordon   Chattahoochee Valley Community College   7:30 PM
  Piedmont College JV   Oxford   7:30 PM
Wed. 8 Georgia Highlands Diamonds   West Georgia Tech   7:00 PM
  Handle It Prep   Albany Tech   7:30 PM
Thu. 9 Oxford   Reinhardt University JV   8:00 PM
Fri. 10 S. Georgia Tech   Eastern Florida State College   4:00 PM
  Tallahassee, FL @ Tallahassee, FL
  C. Georgia Tech   Lawson State Community College   6:30 PM
  Southland International Classic @ Tuscaloosa, AL
  Andrew   Indian River State College   7:00 PM
  Veteran's Classic
  Denmark Technical College   Georgia Highlands   7:30 PM
  Santa Fe College   Gordon   8:00 PM
  Atlanta Metro   Gulf Coast State College   8:00 PM
  @ yes
  E. Georgia   LAWSON STATE   8:30 PM
  @ TUSCALOOSA, AL
  E. Georgia   Shelton State Community College   8:30 PM
  Nov. 10-11 Southland International Classic @ Shelton State Community College, Tuscaloosa, AL
Sat. 11 S. Georgia Tech   Tallahassee Community College   12:00 PM
  Denmark Technical College   Georgia Highlands   1:00 PM
  Atlanta Metro   Santa Fe College   2:00 PM
  @ Gordon State Classic
  Andrew   Palm Beach State College   2:00 PM
  Indian River State Veterans Classic @ Fort Pierce, FL
  E. Georgia   SHELTON STATE   3:00 PM
  @ TUSCALOOSA, AL
  Cape Fear Community College   Georgia Highlands   3:00 PM
  Rome, GA - Georgia Highlands Classic
  West Georgia Tech   Georgia NW Tech   3:00 PM
  USC Salkehatchie   South Georgia   4:00 PM
  Gulf Coast State College   Gordon   4:00 PM
  C. Georgia Tech   Shelton State Community College   5:00 PM
  Southland International Classic
Mon. 13 Tallahassee Community College   Albany Tech   7:00 PM
  Georgia Highlands   Gadsden State Community College   8:30 PM
Tue. 14 PD Sports Prep   Andrew   7:00 PM
Wed. 15 Oxford   Emmanuel College JV   8:00 PM
  Atlanta Metro   Coastal Alabama - North   8:00 PM
Thu. 16 Albany Tech   Chattahoochee Valley Community College   7:30 PM
  West Georgia Tech   Snead State Community College   8:00 PM
Fri. 17 Louisburg College   S. Georgia Tech   5:30 PM
  Americus,GA
  Cape Fear Community College   Gordon   5:30 PM
  @ Americus, GA - South Georgia Tech Classic
  Andrew   Indian River State College   6:00 PM
  @ South Georgia State College
  Denmark Technical College   South Georgia   8:00 PM
Sat. 18 Louisburg College   Gordon   12:00 PM
  Americus,GA
  Denmark Technical College   Andrew   2:00 PM
  Cape Fear Community College   S. Georgia Tech   3:00 PM
  Americus, GA - South Georgia Tech Classic
  ABI   Georgia Highlands   3:00 PM
  Indian River State College   South Georgia   4:00 PM
  Tennessee Wesleyan JV   Oxford   5:00 PM
  Emmanuel College JV   West Georgia Tech   5:00 PM
  C. Georgia Tech   Chattahoochee Valley Community College   7:30 PM
  Phenix City, AL
Sun. 19 West Georgia Tech   Summer Hill Prep   5:00 PM
Mon. 20 Georgia Gwinnett College   Oxford   7:00 PM
  Turner Job Corps   Albany Tech   7:00 PM
  Andrew   S. Crescent Tech   7:30 PM
Tue. 21 USC Salkehatchie   E. Georgia   6:00 PM
  Middle Georgia Prep Academy   South Georgia   7:00 PM
  Cleveland State Community College   C. Georgia Tech   7:00 PM
  Macon, GA
  West Georgia Tech   Bevill State Community College   7:00 PM
  Handle It Prep   Georgia Highlands   7:30 PM
  Enterprise State Community College   Albany Tech   7:30 PM
Fri. 24 M.G. PREP   E. Georgia   4:00 PM
  S. Georgia Tech   St. Petersburg College   6:00 PM
  @ College of Central Florida
  capital City   Atlanta Metro   7:30 PM
Sat. 25 Summerhill Prep   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Warner Robins, GA
  A.B.I.   E. Georgia   4:00 PM
  S. Crescent Tech   Atlanta Metro   4:00 PM
  S. Georgia Tech   College of Central Florida   6:00 PM
Mon. 27 Albany Tech   Tallahassee Community College   7:00 PM
  Brewton Parker JV   Andrew   7:00 PM
  Gadsden State Community College   Atlanta Metro   7:30 PM
Tue. 28 S. Crescent Tech   Gordon   7:30 PM
  Oxford   LaGrange College JV   8:00 PM
Wed. 29 Chattahoochee Valley Community College   C. Georgia Tech   7:00 PM
  Macon, GA
  Georgia Highlands   Motlow State Community College   7:00 PM
Thu. 30 South Georgia   Florida State College at Jacksonville   7:00 PM
  Pasco-Hernando State College   Oxford   8:00 PM
  Coastal Alabama - North   Atlanta Metro   8:00 PM
 
December
Fri. 1 S. Crescent Tech   C. Georgia Tech   4:00 PM
  Albany Tech Classic @ Albany, GA
  Georgia Highlands   Gulf Coast State College   6:00 PM
  @ yes
  Pasco-Hernando State College   Gordon   7:00 PM
  E. Georgia   Spartanburg Methodist   7:00 PM
  S. Georgia Tech   Miami Dade College   8:00 PM
  @ Miami Dade Classic
  Summer Hill Prep (Titan Classic)   Albany Tech   8:00 PM
Sat. 2 S. Georgia Tech   Palm Beach State College   12:00 PM
  Miami Dade College Classic @ Miami, FL
  Atlanta Metro   Chattahoochee Valley Community College   2:00 PM
  C. Georgia Tech   Summerhill Prep   2:00 PM
  Albany Tech Classic @ Albany, GA
  Southern Basketball Academy   Andrew   3:00 PM
  Pasco-Hernando State College   West Georgia Tech   3:00 PM
  Southern Crescent Technical College(Titans Classic)   Albany Tech   4:00 PM
  Georgia Highlands   Chipola College   4:00 PM
  Concordia   Oxford   4:30 PM
  South Georgia   Denmark Technical College   6:00 PM
Mon. 4 Oxford   Oglethorpe University JV   7:00 PM
  Atlanta Metro   S. Crescent Tech   7:30 PM
Wed. 6 American Basketball Institute   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Macon, GA
  Tallahassee Community College   S. Georgia Tech   7:30 PM
Thu. 7 Albany Tech   Enterprise State Community College   8:30 PM
Fri. 8 Andrew   Combine Academy - Charlotte   6:00 PM
  @ Waycross, GA
  West Georgia Tech   Sandhills Community College   7:00 PM
  Roane State Community College   Georgia Highlands   7:30 PM
  Arlington Day Post Graduate Academy   South Georgia   8:00 PM
Sat. 9 New Rock Prep   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Warner Robins, GA
  Andrew   Performance Prep   2:00 PM
  @ Waycross, GA
  Gordon   USC Salkehatchie   3:00 PM
  West Georgia Tech   Davidson County Community College   3:00 PM
  Chattahoochee Valley Community College   Albany Tech   4:00 PM
  Combine Academy- Charlotte   South Georgia   4:00 PM
  S. Crescent Tech   E. Georgia   4:00 PM
Mon. 11 Albany Tech   S. Crescent Tech   7:30 PM
  Chattahoochee Valley Community College   Gordon   7:30 PM
Tue. 12 Handle It Prep   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Macon, GA
  South Georgia   USC Salkehatchie   7:00 PM
Wed. 13 S. Georgia Tech *   E. Georgia   5:30 AM
  Chattahoochee Valley Community College   Atlanta Metro   7:00 PM
Thu. 14 PD Sports Prep   Andrew   7:00 PM
Fri. 15 Florida State College at Jacksonville   South Georgia   7:00 PM
Sat. 16 Spartanburg Methodist   Atlanta Metro   3:00 PM
  West Georgia Tech   Southern Union State Community College   3:00 PM
  Coastal Alabama - North   S. Georgia Tech   4:00 PM
  E. Georgia   S. Crescent Tech   4:00 PM
Mon. 18 New Rock Prep Academy   South Georgia   7:00 PM
  Bevill State Community College   West Georgia Tech   7:00 PM
Fri. 29 E. Georgia   GULF COAST CLASSIC   12:00 PM
  @ PANANMA CITY, FL
  Chipola College   Gordon   1:00 PM
  @ Panama City, FL
  Wake Technical Community College   S. Georgia Tech   2:00 PM
  Summer Hill Post Graduate Academy   South Georgia   4:00 PM
Sat. 30 E. Georgia   GULF COAST CLASSIC   12:00 PM
  @ PANAMA CITY, FL
  Chipola College   E. Georgia   1:00 PM
  @ Panama City, FL
  St. Petersburg College   S. Georgia Tech   2:00 PM
  Northwest Florida State College   E. Georgia   3:00 PM
  Panama City, FL @ Gulf Coast State College
  Gordon   Gulf Coast State College   4:00 PM
  @ Panama City FL
 
January
Tue. 2 ASA Prep   Georgia Highlands   7:30 PM
Wed. 3 E. Georgia *   South Georgia   7:00 PM
  Atlanta Metro *   Andrew   7:30 PM
  C. Georgia Tech *   S. Georgia Tech   7:30 PM
  Americus, GA
  Gordon *   Albany Tech   7:30 PM
Sat. 6 Gordon   S. Crescent Tech   TBA
  S. Georgia Tech *   Andrew   3:00 AM
  South Georgia *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  Albany Tech *   E. Georgia   4:00 PM
  Georgia Highlands *   Atlanta Metro   4:00 PM
Mon. 8 Georgia Gwinnett College   Oxford   4:30 PM
  LaGrange College JV   West Georgia Tech   7:00 PM
Wed. 10 South Georgia *   Andrew   7:00 PM
  Albany Tech *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA
  E. Georgia *   Gordon   7:30 PM
  S. Georgia Tech *   Georgia Highlands   7:30 PM
Thu. 11 Oxford   Florida College JV   8:00 PM
Fri. 12 Oxford   Pasco-Hernando State College   7:00 PM
  West Georgia Tech   Emmanuel College JV   7:30 PM
Sat. 13 C. Georgia Tech *   Gordon   3:00 PM
  Barnesville, GA
  Georgia Highlands *   South Georgia   4:00 PM
  S. Georgia Tech *   Atlanta Metro   4:00 PM
  Andrew *   Albany Tech   5:00 PM
Mon. 15 Oglethorpe University JV   Oxford   7:30 PM
Wed. 17 Gordon *   Andrew   7:00 PM
  South Georgia *   Atlanta Metro   7:00 PM
  West Georgia Tech   LaGrange College JV   7:00 PM
  Albany Tech *   Georgia Highlands   7:30 PM
  E. Georgia *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA (Cancer Awareness Night)
Fri. 19 Central Carolina Community College   Georgia Highlands   6:00 PM
  @ Oxford CC
  Georgia NW Tech   Oxford   8:00 PM
  Dennis Spruell Classic
Sat. 20 E. Georgia *   Andrew   3:00 PM
  West Georgia Tech   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Warner Robins, GA (Faculty/Staff Appreciation Night)
  Georgia Highlands *   Gordon   3:00 PM
  S. Georgia Tech *   South Georgia   4:00 PM
  Central Carolina Community College   Oxford   4:00 PM
  Dennis Spruell Classic
  Atlanta Metro   Albany Tech   4:00 PM
Wed. 24 Gordon *   Atlanta Metro   7:30 PM
  Georgia Highlands *   E. Georgia   7:30 PM
  Oxford *   West Georgia Tech   7:30 PM
  Andrew *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Warner Robins, GA (Cancer Awareness Night)
  Albany Tech *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Fri. 26 Emmanuel College JV   Oxford   7:30 PM
Sat. 27 C. Georgia Tech *   Georgia Highlands   3:00 PM
  Rome, GA
  Albany Tech *   South Georgia   4:00 PM
  S. Georgia Tech *   Gordon   4:00 PM
  Atlanta Metro *   E. Georgia   4:00 PM
  Oxford   Georgia NW Tech   5:00 PM
  West Georgia Tech *   S. Crescent Tech   5:00 PM
Mon. 29 LaGrange College JV   Oxford   7:30 PM
Wed. 31 South Georgia *   Gordon   7:00 PM
  E. Georgia *   S. Georgia Tech   7:30 PM
  Georgia Highlands *   Andrew   7:30 PM
  Oxford *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  C. Georgia Tech *   Atlanta Metro   7:30 PM
  Atlanta, GA
 
February
Thu. 1 Southern Union State Community College   West Georgia Tech   7:30 PM
Sat. 3 Albany Tech *   Gordon   3:00 PM
  S. Georgia Tech *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA (Faculty/Staff Appreciation Night)
  Andrew *   Atlanta Metro   4:00 PM
  Oxford   Tennessee Wesleyan JV   4:00 PM
  South Georgia *   E. Georgia   4:00 PM
Tue. 6 West Georgia Tech *   Oxford   7:30 PM
Wed. 7 C. Georgia Tech *   South Georgia   7:00 PM
  Waycross, GA
  Atlanta Metro *   Georgia Highlands   7:30 PM
  E. Georgia *   Albany Tech   7:30 PM
  Andrew *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Thu. 8 Middle Georgia Prep   Oxford   7:30 PM
Sat. 10 Georgia Highlands *   S. Georgia Tech   3:00 PM
  Oxford   Birmingham Southern University JV   4:00 PM
  Andrew *   South Georgia   4:00 PM
  @ Douglas Campus
  Gordon *   E. Georgia   4:00 PM
  West Georgia Tech   Brewton Parker College JV   5:30 PM
  C. Georgia Tech *   Albany Tech   7:30 PM
  Albany, GA
Mon. 12 S. Crescent Tech *   Oxford   7:30 PM
Wed. 14 Gordon *   C. Georgia Tech   7:00 PM
  Macon, GA
  Albany Tech *   Andrew   7:30 PM
  South Georgia *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Atlanta Metro *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Sat. 17 Andrew *   Gordon   3:00 PM
  Georgia Gwinnett   West Georgia Tech   3:00 PM
  C. Georgia Tech *   E. Georgia   4:00 PM
  Swainsboro, GA
  Atlanta Metro *   South Georgia   4:00 PM
  Georgia Highlands *   Albany Tech   4:00 PM
  Georgia Highlands Diamonds   Oxford   4:00 PM
  Sophomore Day
Mon. 19 Brewton Parker JV   Oxford   7:30 PM
  Atlanta Metro *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA
  S. Crescent Tech *   West Georgia Tech   7:30 PM
Wed. 21 South Georgia *   S. Georgia Tech   7:00 PM
  Andrew *   E. Georgia   7:30 PM
  Gordon *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Albany Tech *   Atlanta Metro   7:30 PM
Sat. 24 S. Georgia Tech *   Albany Tech   3:00 PM
  C. Georgia Tech *   Andrew   3:00 PM
  Cuthbert, GA
  Atlanta Metro *   Gordon   4:00 PM
  E. Georgia *   Georgia Highlands   4:00 PM
Tue. 27 E. Georgia *   Atlanta Metro   7:30 PM
Wed. 28 South Georgia *   Albany Tech   7:00 PM
  Gordon *   S. Georgia Tech   7:00 PM
  Georgia Highlands *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA (Sophomore Night)
 
March
Sat. 3 Andrew *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Gordon *   South Georgia   4:00 PM
# Exhibition
* Conference