2018-19 Men's Basketball Schedule

Add to Calendar
Date Away Home Status Links
 
October
Sat. 6 Georgia Highlands   Georgia Highlands   TBA
  JUCO Jamboree Battle of the South (Marietta, GA)
  Andrew #   Juco Report Best of The South Jamboree   12:00 PM
  @ Kell High School
  South Georgia #   JuCo Report Battle of the South   12:00 PM
  @ Kell High School
  Battle of the South Jamboree #   Albany Tech   12:00 PM
  @ Atlanta, Ga
Sun. 7 Southeastern Jamboree #   Albany Tech   TBA
  @ Southeastern Jamboree
  S. Georgia Tech #   TCC Jamboree   TBA
  Jamboree @ Tallahassee Community College
Sat. 13 CB Hoops JUCO #   Albany Tech   TBA
  Georgia Highlands   Georgia Highlands   TBA
  All American Jamboree (Orlando, Florida)
  Juco Jamboree Barnesville Ga. #   E. Georgia   7:30 AM
  @ @Barnesville Ga
  Cory Black JUCO Jamboree Exhibition #   Gordon   9:00 AM
  C. Georgia Tech #   CB Hoops JUCO Jamboree   10:00 AM
  Atlanta, GA
  South Georgia #   Corry Black JuCo Showcase   12:00 PM
  @ Gordon State College
  USC Salkehatchie   Georgia Highlands   1:00 PM
  All American Jamboree - Orlando, FL @ Neutral
Wed. 17 S. Georgia Tech #   Thomas University   6:00 PM
  Scrimmage
Thu. 18 Oxford #   Morehouse College   Cancelled
Fri. 19 Southern Basketball Academy #   E. Georgia   12:00 PM
  @ Home
Sat. 20 S. Georgia Tech #   CB Hoops JUCO Jam   TBA
  Jamboree
  Georgia Highlands   Georgia Highlands   TBA
  CB Hoops Super Jam (Emerson, GA)
  Cory Black JUCO Jamboree Exhibition #   Gordon   9:00 AM
  @ Cartersville, GA
  C. Georgia Tech #   JUCO Jamboree ATL   10:00 AM
  Atlanta, GA
  Andrew #   CB Hoops showcase   12:00 PM
  @ Lakepoint Sports Center
  Bryan College # 96 Oxford 92 Final - OT
  Brewton Parker State College   E. Georgia   4:00 PM
  @ Home
Mon. 22 Albany Tech #   Albany State University   7:30 PM
Tue. 23 Middle Georgia Prep #   Andrew   7:00 PM
Thu. 25 Middle Georgia Prep #   South Georgia   7:00 PM
Fri. 26 Paine College (Exhibition) #   Gordon   2:00 PM
Sat. 27 TSF(The Skill Factory) # 85 Oxford 75 Final
  C. Georgia Tech #   Columbus State University   3:00 PM
  Columbus, GA
  Andrew #   Young Harris College JV   7:00 PM
Mon. 29 Middle Georgia Prep #   S. Georgia Tech   6:00 PM
  Scrimmage
  C. Georgia Tech #   Albany State University   7:00 PM
  Albany, GA
  Shorter Uniersity # 84 Georgia Highlands 101 Final
  Rome, GA (scrimmage)
 
November
Thu. 1 American Basketball Institute 64 South Georgia 93 Final
  @ Douglas Campus
  Andrew 72 Chattahoochee Valley Community College 71 Final
  PAP Academy 47 West Georgia Tech 102 Final
  S. Crescent Tech 70 Oxford 76 Final
Fri. 2 Georgia Highlands 86 Enterprise State Community College 79 Final
  Marianna, FL @ Chipola College
  Gordon 74 Cleveland State Community College 73 Final
  @ Harriman, Tennessee
  Middle Georgia Prep 75 Albany Tech 85 Final
  @ Titans Arena (Macon, GA)
  Eastern Florida State College 99 E. Georgia 69 Final
  Tallahassee @ Tallahassee, FL
  S. Georgia Tech 90 Roane State Community College 87 Final - OT
  Georgia Gwinnett College 58 C. Georgia Tech 81 Final
  Macon, GA (CGTC Classic)
Sat. 3 Georgia Gwinnett College 82 Albany Tech 87 Final
  @ Titans Arena, Macon, GA
  Georgia Highlands 102 Miami Dade College 106 Final
  Marianna, FL @ Chipola College
  E. Georgia 85 Tallahassee Community College 94 Final - OT
  New Rock Prep 58 West Georgia Tech 104 Final
  S. Georgia Tech 61 Cleveland State Community College 65 Final
  Roane State @ Harriman, Tennessee
  Middle Georgia Prep 57 C. Georgia Tech 78 Final
  Macon, GA (CGTC Classic)
  Southern Basketball Academy 64 Andrew 78 Final
  Oxford 83 Bryan College Reserve Squad 81 Final
  South Georgia 79 Florida State College at Jacksonville 75 Final - OT
  Gordon 101 Roane State Community College 94 Final
  @ Roane St
  Georgia NW Tech 51 S. Crescent Tech 99 Final
Mon. 5 Georgia Highland Diamonds 76 West Georgia Tech 126 Final
Tue. 6 South Georgia 71 USC Salkehatchie 80 Final
  Piedmont College Reserve Squad 72 Oxford 86 Final
  Brewton Parker jv 65 S. Crescent Tech 85 Final
Wed. 7 Brewton Parker jv 60 E. Georgia 87 Final
  Wallace Community College-Selma 59 Albany Tech 67 Final
Thu. 8 C. Georgia Tech 72 Bevill State Community College 69 Final
  Tuscaloosa, AL @ Shelton State Community College
  Albany Tech 58 Shelton State Community College 82 Final
Fri. 9 Gulf Coast State College 73 S. Crescent Tech 68 Final
  @ Gordon State
  Albany Tech 75 Bevill State Community College 81 Final
  @ Tuscaloosa
  Oxford 81 Central Carolina Community College 79 Final
  @ Sandhills Dempsey Center
  C. Georgia Tech 87 Shelton State Community College 91 Final
  Tuscaloosa, AL
  East Ga Men's Basketball Classic- Middle Ga Prep vs Skills Factory   E. Georgia   5:30 PM
  S. Georgia Tech 54 Florida Southwestern 84 Final
  East Ga Men's Basketball Classic Game 2- Combine prep vs East Ga 98 E. Georgia 115 Final
  Motlow State Community College 71 Georgia Highlands 76 Final
  Rome, GA
  Santa Fe College 76 Gordon 77 Final
Sat. 10 S. Georgia Tech 92 Broward College 98 Final
  @ Fort Myers, Fla.
  Santa Fe College 74 S. Crescent Tech 68 Final
  @ Barnesville, GA
  East Ga men's Basketball Classic Combine Prep vs Skill Factory #   E. Georgia   2:00 PM
  Oxford 78 Sandhills Community College 89 Final
  @ Dempsey Center
  Gulf Coast State College 77 Gordon 74 Final
  Walters State Community College 82 Georgia Highlands 99 Final
  Rome, GA
  Florida Gateway College 65 Andrew 75 Final
  Action Sports Academy 41 South Georgia 109 Final
  East Ga Mens Basketball classic East Ga vs Middle Ga Prep 63 E. Georgia 70 Final
Mon. 12 West Georgia Tech   S. Crescent Tech   Postponed
  Emmanuel College Reserve Squad 68 Oxford 87 Final
Wed. 14 Tallahassee Community College 86 Albany Tech 51 Final
  Southern Basketball Academy 85 C. Georgia Tech 90 Final
  Warner Robins, GA
  S. Crescent Tech 75 Brewton Parker jv 56 Final
  Oxford 68 LaGrange College Reserve Squad 79 Final
Fri. 16 Georgia Highlands 85 Cape Fear Community College 75 Final
  @ Brunswick CC
  Tallahassee Community College 94 Gordon 65 Final
  @ Americus, Ga.
  State College of Florida, Manatee-Sarasota 97 Andrew 106 Final - OT
  @ South Georgia State College
  PCD Cobras 73 Albany Tech 107 Final
  USC Salkehatchie 72 S. Georgia Tech 66 Final
  Denmark Technical College 83 South Georgia 94 Final
Sat. 17 USC Salkehatchie 77 Gordon 94 Final
  @ South GA Tech
  Denmark Technical College 72 Andrew 76 Final
  @ waycross GA
  Sandhills Community College 96 West Georgia Tech 67 Final
  Tallahassee Community College 75 S. Georgia Tech 60 Final
  Georgia Highlands 82 Brunswick Community College 70 Final
  Cape Fear Classic at Brunswick CC
  C. Georgia Tech   Southern Union State Community College   Cancelled
  Wadley, AL
  State College of Florida, Manatee-Sarasota 73 South Georgia 71 Final
  ABI PREP 72 E. Georgia 87 Final
  New Rock Prep Academy 73 Oxford 80 Final
Sun. 18 Emmanuel College JV 56 West Georgia Tech 94 Final
Mon. 19 Georgia Gwinnett College 85 Oxford 93 Final
Tue. 20 South Georgia 67 Daytona State College 81 Final
  Albany Tech 50 Tallahassee Community College 74 Final
  Chattahoochee Valley Community College 71 C. Georgia Tech 74 Final
  Macon, GA
  Middle Georgia Prep 77 Georgia Highlands 85 Final
  Rome, GA
Fri. 23 Palm Beach State College 82 E. Georgia 94 Final
Mon. 26 Andrew 85 Florida Gateway College 71 Final
Tue. 27 South Georgia 77 Denmark Technical College 71 Final
  C. Georgia Tech 64 Chattahoochee Valley Community College 69 Final
  Phenix City, AL
  Albany Tech 83 Wallace Community College-Selma 90 Final
Wed. 28 Brewton Parker College Reserve Squad 72 Oxford 83 Final
  Andrew 66 Tallahassee Community College 100 Final
  West Georgia Tech 72 Gordon 96 Final
  Atlanta Sports Prep 86 Georgia Highlands 145 Final
  Rome, GA
Thu. 29 Covenant College Reserve Squad 78 Oxford 92 Final
Fri. 30 Coastal Alabama - North 87 South Georgia 83 Final - OT
  @ Daytona State College
  New Rock Prep 69 S. Crescent Tech 81 Final
  St. Petersburg College 74 Albany Tech 76 Final
 
December
Sat. 1 ABI 87 Georgia Highlands 122 Final
  Rome, GA
  Snead State Community College 80 South Georgia 61 Final
  @ Daytona State College
  St. Petersburg College 69 Gordon 73 Final
  West Georgia Tech 66 C. Georgia Tech 74 Final - OT
  Warner Robins, GA
  E. Georgia 83 Spartanburg Methodist 87 Final
  S. Crescent Tech 70 Chattahoochee Valley Community College 68 Final
  Combine Academy 74 Albany Tech 77 Final - OT
  S. Georgia Tech 63 USC Salkehatchie 85 Final
  Andrew 66 Chipola College 109 Final
Mon. 3 S. Crescent Tech 75 West Georgia Tech 66 Final
  Georgia Gwinnett College 96 Oxford 99 Final
  White-Out Game
Tue. 4 Marion Military Institute 65 S. Georgia Tech 69 Final
  Core 4 Prep 55 Andrew 75 Final
Wed. 5 C. Georgia Tech 126 Young Harris College JV 100 Final
  Young Harris, GA
  Preeminence Academy 42 Georgia Highlands 114 Final
  Rome, GA
  E. Georgia 88 Brewton Parker J.V. 74 Final
  Southern Basketball Academy   Albany Tech   7:30 PM
Thu. 6 Albany Tech 75 Florida Gateway College 61 Final
  Oxford 71 S. Crescent Tech 80 Final
Fri. 7 Combine Academy (NC) 66 Andrew 77 Final
  @ Waycross GA
  Combine Academy - Atlanta 64 South Georgia 90 Final
Sat. 8 NTSI 73 Georgia Highlands 105 Final
  Rome, GA
  Combine Academy (ATL) 76 Andrew 108 Final
  @ Waycross GA
  American Basketball Institute 63 C. Georgia Tech 95 Final
  Warner Robins, GA
  West Georgia Tech 62 Southern Union State Community College 70 Final
  Florida Gateway College 87 Oxford 89 Final
  Combine Academy - Charoltte 73 South Georgia 87 Final
  S. Georgia Tech 79 Coastal Alabama - North 95 Final
Mon. 10 S. Crescent Tech 54 Georgia NW Tech 52 Final
  New Rock Academy 72 Albany Tech 91 Final
Tue. 11 USC Salkehatchie 80 South Georgia 76 Final
  ASA Atlanta 44 Andrew 93 Final
Thu. 13 Georgia Gwinnett College 42 C. Georgia Tech 104 Final
  Macon, GA
Fri. 14 S. Georgia Tech 76 Gulf Coast State College 70 Final
  @ Chipola
  Gordon 72 State College of Florida, Manatee-Sarasota 76 Final
  Wear your ugly holiday sweater for FREE admission!!
  Roane State Community College 103 Georgia Highlands 102 Final
  Rome, GA
  E. Georgia 75 USC Salkehatchie 84 Final
  Snead State Community College 73 S. Crescent Tech 71 Final
Sat. 15 Gordon 91 St. Petersburg College 92 Final
  West Georgia Tech 72 Georgia NW Tech 62 Final
  Spartanburg Methodist 76 E. Georgia 79 Final
  Florida State College at Jacksonville 70 South Georgia 92 Final
  Waycross, GA
  S. Georgia Tech 56 Chipola College 89 Final
Mon. 17 S. Georgia Tech 57 Marion Military Institute 69 Final
Wed. 19 Bevill State Community College   West Georgia Tech   7:00 PM
Fri. 28 Preeminence Academy Prep   C. Georgia Tech   6:30 PM
  Macon, GA
Sat. 29 Shelton State Community College   S. Georgia Tech   2:00 PM
Sun. 30 ASA   Georgia Highlands   1:00 PM
  Rome, GA
  Gordon   Northwest Florida State College   3:00 PM
  Panama City, FL @ Gulf Coast State College
  Wallace State-Hanceville   S. Georgia Tech   3:00 PM
  Gordon   Gulf Coast State College   4:00 PM
Mon. 31 Gordon   Chipola College   1:00 PM
  @ Panama City, FL
  E. Georgia   Gulf Coast State College   4:00 PM
  @ GULF COAST STATE COLLEGE
 
January
Wed. 2 New Rock Prep Academy #   South Georgia   7:00 PM
  Chattahoochee Valley Community College   Andrew   7:30 PM
  Albany Tech *   Gordon   7:30 PM
  Georgia Highlands *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  Griffin, GA
  S. Georgia Tech *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA
Sat. 5 S. Crescent Tech *   Gordon   2:00 PM
  New Rock Prep   Georgia Highlands   2:00 PM
  Rome, GA
  Andrew *   S. Georgia Tech   3:00 PM
  C. Georgia Tech *   South Georgia   4:00 PM
  Waycross, GA
  E. Georgia *   Albany Tech   4:00 PM
Mon. 7 Lagrange College JV   S. Crescent Tech   6:30 PM
Tue. 8 Georgia Highland Diamonds   Oxford   4:00 PM
  Staff Appreciation Night
  West Georgia Tech   Lagrange College JV   8:00 PM
Wed. 9 Andrew *   South Georgia   7:00 PM
  Georgia Highlands *   S. Georgia Tech   7:30 PM
  Americus, GA
  C. Georgia Tech *   Albany Tech   7:30 PM
  Albany, GA
  Gordon *   E. Georgia   7:30 PM
Thu. 10 Oxford   Florida College Reserve Squad   7:30 PM
Fri. 11 Oxford   Pasco-Hernando State College   7:00 PM
Sat. 12 Albany Tech *   Andrew   3:00 PM
  Gordon *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  South Georgia *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
  S. Crescent Tech *   E. Georgia   4:00 PM
Sun. 13 West Georgia Tech   Emmanuel College JV   7:00 PM
Wed. 16 S. Georgia Tech *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  C. Georgia Tech *   E. Georgia   7:30 PM
  Swainsboro, GA
  Georgia Highlands *   Albany Tech   7:30 PM
  Albany, GA
  Andrew *   Gordon   7:30 PM
Thu. 17 Middle Georgia Prep   West Georgia Tech   7:00 PM
Fri. 18 Georgia NW Tech   Oxford   8:00 PM
  Dennis Spruell Classic
Sat. 19 S. Crescent Tech *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Warner Robins, GA
  S. Georgia Tech *   South Georgia   3:00 PM
  West Georgia Tech   Bevill State Community College   3:00 PM
  Andrew   E. Georgia   4:00 PM
  Gordon *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
  MacDill Air Force Base   Oxford   4:00 PM
  Dennis Spruell Classic
Mon. 21 Florida Gateway College   West Georgia Tech   2:00 PM
  Oxford   Oglethorpe University Reserve Squad   4:00 PM
  MLK Classic
Wed. 23 S. Georgia Tech *   Albany Tech   7:30 PM
  E. Georgia *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Rome, GA
  C. Georgia Tech *   Andrew   7:30 PM
  Cuthbert, GA
  South Georgia *   S. Crescent Tech   7:30 PM
Sat. 26 S. Georgia Tech *   Gordon   3:00 PM
  S. Crescent Tech *   Andrew   3:00 PM
  Georgia Highlands *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  South Georgia *   Albany Tech   4:00 PM
  West Georgia Tech *   Oxford   5:00 PM
Tue. 29 Oxford   Southern Wesleyan University Reserve Squad   8:00 PM
Wed. 30 Gordon *   South Georgia   7:00 PM
  Lagrange College JV   West Georgia Tech   7:00 PM
  S. Georgia Tech *   E. Georgia   7:30 PM
  Andrew *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Rome, GA
  Albany Tech *   S. Crescent Tech   7:30 PM
Thu. 31 Trinity College   Oxford   7:30 PM
 
February
Sat. 2 C. Georgia Tech *   S. Georgia Tech   3:00 PM
  Americus, GA
  West Georgia Tech   Andrew   3:00 PM
  E. Georgia *   South Georgia   4:00 PM
  Gordon *   Albany Tech   4:00 PM
  S. Crescent Tech *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
Mon. 4 LaGrange College Reserve Squad   Oxford   7:30 PM
Wed. 6 South Georgia *   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Macon, GA
  Oxford *   West Georgia Tech   7:30 PM
  Gordon *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  Albany Tech *   E. Georgia   7:30 PM
  S. Georgia Tech *   Andrew   7:30 PM
Sat. 9 E. Georgia *   Gordon   3:00 PM
  South Georgia *   Andrew   3:00 PM
  Albany Tech *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  Georgia Gwinnett College   West Georgia Tech   3:00 PM
  Oxford   Georgia NW Tech   4:00 PM
  S. Georgia Tech *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
Mon. 11 Southern Wesleyan University Reserve Squad   Oxford   7:30 PM
Wed. 13 Georgia Highlands *   South Georgia   7:00 PM
  Waycross, GA
  Georgia Highlands Diamonds   West Georgia Tech   7:00 PM
  Andrew *   Albany Tech   7:30 PM
  S. Crescent Tech *   E. Georgia   7:30 PM
  C. Georgia Tech *   Gordon   7:30 PM
  Barnesville, GA
Sat. 16 Georgia NW Tech   West Georgia Tech   2:00 PM
  S. Crescent Tech *   S. Georgia Tech   3:00 PM
  E. Georgia *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  Albany Tech *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
  Gordon *   Andrew   4:00 PM
  Georgia Highlands Diamonds   Oxford   4:30 PM
  Sophomore Day
Mon. 18 The Basketball Academy Spartans   Oxford   7:30 PM
Wed. 20 Georgia Highlands *   Gordon   7:30 PM
  Barnesville, GA
  C. Georgia Tech *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  Griffin, GA
  E. Georgia *   Andrew   7:30 PM
  South Georgia *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Sat. 23 Andrew *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA (Sophomore Day)
  Georgia Highlands *   E. Georgia   4:00 PM
  Swainsboro,GA
  West Georgia Tech   Oxford   4:00 PM
  S. Crescent Tech *   South Georgia   4:00 PM
  Albany Tech *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Mon. 25 South Georgia *   E. Georgia   7:00 PM
Wed. 27 Andrew *   S. Crescent Tech   6:00 PM
  Albany Tech *   South Georgia   7:00 PM
  Gordon *   S. Georgia Tech   7:00 PM
  C. Georgia Tech *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Rome, GA
 
March
Sat. 2 New Rock Prep   C. Georgia Tech   2:00 PM
  Warner Robins, GA
  Albany Tech *   S. Crescent Tech   2:00 PM
  Georgia Highlands *   Andrew   3:00 PM
  Cuthbert, GA
  South Georgia *   Gordon   3:00 PM
  E. Georgia *   S. Georgia Tech   6:00 PM
# Exhibition
* Conference