GCAA announces 2013-2014 DI All Region Selections

GCAA announces 2013-2014 DI All Region Selections

The GCAA Women and Men's DI Basketball coaches selected their All-Region teams, along with selecting the Player of the Year, Freshman Player of the Year, Coach of the Year and All-Defensive teams for 2013-2014 season. 

 

Women's Basketball Division I

Coach of the Year: James Frey -South Georgia Technical College

Player of the Year: Shamekia Murray- South Georgia Technical College

Freshman Player of the Year: Shanea Armbrister- Darton State College

First Team

Shameekia Murray- South Georgia Technical College

Shanea Armbrister- Darton State College

Ta'Kierra Gibbs - Central Georgia Technical College

Lawna Kennedy - Atlanta Metro State College

Shakierya McClendon - Georgia Highlands College

Second Team:

Alexis Somerset -South Georgia Technical College

Mercedes Jenkins- Central Georgia Technical College

Shaquita Snow- South Georgia Technical College

Nikkei Balckburn- South Georgia Technical College

Abrelyn Rackley- Georgia Perimeter College

Third Team:

Amber Curtis- Georgia Highlands College

Jasmine Wilson- Darton State College

Toni Grier- Albany Technical College

Quiondra Darrisaw- Albany Technical College

Emily Russ- Central Georgia Technical College

 

Men's Basketball Division I

Coach of the Year Steven Wright -South Georgia Technical College

Player of the Year: Anthony Ethridge - South Georgia Technical College

Freshman Player of the Year: Amonte Potter - Chattahoochee Technical College

Defensive Player of the Year:  Shane Henry - Georgia Perimeter College

First Team

Anthony Ethridge - South Georgia Technical College

Cam Baker - Central Georgia Technical College

Saiquan Terry - Atlanta Metro State College

Amonte Potter - Chattahoochee Technical College

Shane Henry - Georgia Perimeter College

Second Team:

Devonte Thornton -Gordon State College

Alyja Hennings - Chattahoochee Technical College

Jovante Spivey - South Georgia State College

Tommy Williams - East Georgia State  College

Brentine Taylor - Central Georgia Tech

Honorable Mention:

Kentavious Clowers - Georgia Highlands College

Darius Miles - Atlanta Metro State College

Denarious Lockhart - Gordon State College

Roshaun Milline - Middle Georgia State College

Reed Dungan - Gordon State College

All-Freshman Team:

Amonte Potter - Chattahoochee Technical College

Jovante Spivey - South Georgia State College

Reed Dungan - Gordon State College

Donovan Harris - Georgia Highlands College

Alijah Bennet - Chattahoochee Technical College