GCAA announces DIII All-Region teams

GCAA announces DIII All-Region teams

The GCAA Women and Men's DIII Basketball coaches selected their All-Region team, along with selecting the Player of the Year, Coach of the Year and All-Defensive teams for 2015-2016 season.

Women's Basketball Division III 

Coach of the Year:  Kenny Edwards – West Georgia Technical College

Player of the Year: Jacky Jones- West Georgia Technical College

First Team

Jacky Jones- West Georgia Technical College

Ashley Farrell- Georgia Northwestern Technical College

Angie Colbert- West Georgia Technical College

Sydnee Clark- West Georgia Technical College

Iasia Early- West Georgia Technical College

Mercedes Booker- Southern Crescent Technical College

Second Team

Aurelia Mangham- Southern Crescent Technical College

Brianna Cousin- West Georgia Technical College

Katy Phillips- Georgia Northwestern Technical College

Shakierra Copeland- Southern Crescent Technical College

Lucy Washington- Southern Crescent Technical College

Honorable Mention:

Haley Blevins- Georgia Northwestern Technical College

Kare Badger- Southern Crescent Technical College

Sprite Dyer- Georgia Northwestern Technical College 

All Defensive Team

Angie Colbert- West Georgia Technical College

Kia Jefferson- West Georgia Technical College

Mercedes Booker- Southern Crescent Technical College

Dominique Washington- West Georgia Technical College

Katy Phillips- Georgia Northwestern Technical College

 

Men's Basketball Division III 

Coach of the Year:  Roderick Stubbs- Oxford College of Emory University

Player of the Year: Dantavius Bega- Southern Crescent Technical College 

First Team

Dantavius Bega- Southern Crescent Technical College

Darrius Fugh-Georgia Northwestern Technical College

Jalen Bracey- West Georgia Technical College

Wesley Anderson-Oxford College of Emory University

Adrian Tolbert- West Georgia Technical College 

Second Team

Mark Walden- Oxford College of Emory University

Jamelle Lanier- Southern Crescent Technical College

Dominique Lindsey- West Georgia Technical College

Rodney Culver- Southern Crescent Technical College

Tyler Shropshire- Georgia Northwestern Technical College 

Honorable Mention: 

Eric Hairston- Southern Crescent Technical College

Zachary Breathwaite- Oxford College of Emory University

Jose Cueva- Oxford College of Emory University

Dominic Powell- Georgia Northwestern Technical College 

All Defensive Team

Rodney Culver- Southern Crescent Technical College

Jalen Bracey- West Georgia Technical College

Mark Walden- Oxford College of Emory University

Marquavious Strozier- Oxford College of Emory University

Adrian Tolbert- West Georgia Technical College