2017-18 Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
October
Sat. 7 S. Georgia Tech #   Southeastern JUCO Jamboree   TBA
  SE JUCO Jamboree #   Georgia Highlands   TBA
  @ Albany, GA
  C. Georgia Tech #   Darton Jamboree   10:00 AM
  Albany, GA
Sun. 15 S. Georgia Tech #   CB Hoops Jamboree   TBA
  C. Georgia Tech #   Jamboree   10:00 AM
  Atlanta, GA
Sat. 21 Cory Black Jamboree #   Georgia Highlands   TBA
  @ Emerson, GA
  C. Georgia Tech #   CB Hoops Jamboree   10:00 AM
  Atlanta, GA
  Coastal Alabama - North #   Albany Tech   1:00 PM
  CB HOOPS PREP JAM
Sun. 22 S. Georgia Tech #   College of Coastal Georgia   TBA
Mon. 23 Albany Tech #   Albany State University   7:00 PM
  @ Albany State University
Tue. 24 Georgia Highlands #   University of West Georgia   TBA
Sat. 28 Georgia Highlands #   Young Harris College   TBA
  E. Georgia #   Augusta State University   2:00 PM
Mon. 30 C. Georgia Tech #   Brewton Parker College JV   5:30 PM
  Mount Vernon, GA
  Albany State University #   S. Georgia Tech   7:00 PM
 
November
Wed. 1 S. Crescent Tech 46 Andrew 72 Final
  West Georgia Tech 51 Southern Union State Community College 78 Final
  Atlanta Metro 57 Gadsden State Community College 86 Final
Fri. 3 Roane State Community College 71 Georgia Highlands 75 Final
  Walters State Classic, Morristown, TN @ Morristown
  College of Central Florida 74 E. Georgia 78 Final - OT
  Santa Fe Tip-Off Tournament @ Sante Fe
Sat. 4 E. Georgia 73 Santa Fe College 92 Final
  Atlanta Metro 59 Cleveland State Community College 71 Final
  Denmark Technical College 41 Albany Tech 50 Final
  Southern Union State Community College 66 S. Georgia Tech 75 Final
  Brenau University JV 42 West Georgia Tech 46 Final
  Georgia Highlands 46 Walters State Community College 67 Final
  Senators Tip Off Classic
Sun. 5 Albany Tech 58 Southern Union State Community College 68 Final
  Denmark Technical College 26 S. Georgia Tech 57 Final
Mon. 6 West Georgia Tech 53 Atlanta Metro 78 Final
Wed. 8 S. Georgia Tech * 63 Albany Tech 47 Final
  Andrew * 48 E. Georgia 71 Final
  Georgia Highlands * 78 C. Georgia Tech 70 Final
  Warner Robins, GA
Thu. 9 S. Crescent Tech   Snead State Community College   Cancelled
Fri. 10 Coastal Alabama - South 54 Andrew 70 Final
  Atlanta Classic (Atlanta Metro College) @ Atlanta Ga
  Coastal Alabama - North 70 Atlanta Metro 97 Final
Sat. 11 Coastal Alabama - North 58 Andrew 65 Final
  Atlanta College @ Atlanta Metro
  C. Georgia Tech * 79 E. Georgia 71 Final
  Swainsboro, GA
  Coastal Alabama - South 49 Atlanta Metro 65 Final
  West Georgia Tech 65 Enterprise State Community College 61 Final
  Snead State Community College 57 Georgia Highlands 60 Final
Mon. 13 Albany Tech 55 West Georgia Tech 34 Final
  S. Crescent Tech # 0 Oxford at Emory College Club 1 Final
  Forfeited
  Georgia Highlands 77 Gadsden State Community College 73 Final
Tue. 14 C. Georgia Tech 62 Chattanooga State Community College 73 Final
  Chattanooga, TN
Wed. 15 Denmark Technical College * 64 S. Crescent Tech 44 Final
  Atlanta Metro * 61 S. Georgia Tech 90 Final
  Andrew * 47 Georgia Highlands 88 Final
Thu. 16 Albany Tech 57 Chattahoochee Valley Community College 67 Final
  Oglethorpe University JV 46 C. Georgia Tech 76 Final
  Macon, GA
Fri. 17 Georgia NW Tech * 70 S. Crescent Tech 66 Final
  Cape Fear Community College 64 E. Georgia 42 Final
Sat. 18 Chattahoochee Valley Community College 104 West Georgia Tech 46 Final
  Southern Union State Community College 77 Atlanta Metro 57 Final
  S. Georgia Tech 64 St. Petersburg College 55 Final
  Andrew 53 Oglethorpe JV 60 Final
  Denmark Technical College 38 E. Georgia 81 Final
Sun. 19 S. Georgia Tech 82 Hillsborough Community College 88 Final
  Dale Mabry Campus (4001 West Tampa Bay Blvd)
  West Georgia Tech   Summer Hill Post Grad   Cancelled
Mon. 20 Albany Tech * 66 Atlanta Metro 64 Final
  Andrew 84 S. Crescent Tech 51 Final
Tue. 21 Cleveland State Community College 82 C. Georgia Tech 94 Final
  Macon, GA
  Enterprise State Community College 54 Albany Tech 75 Final
  @ Albany State University
Wed. 22 S. Georgia Tech * 55 E. Georgia 52 Final
Fri. 24 Walters State Community College 66 Georgia Highlands 59 Final
  GHC Thanksgiving Classic
Sat. 25 C. Georgia Tech 47 Wallace State-Hanceville 59 Final
  Lady Jets Holiday Classic @ Americus, GA
  Motlow State Community College 52 S. Georgia Tech 73 Final
Sun. 26 Northwest Florida State College 79 Georgia Highlands 41 Final
  Rome, GA
  C. Georgia Tech 68 Motlow State Community College 64 Final
  Lady Jets Holiday Classic @ Americus, GA
  Wallace State-Hanceville 68 S. Georgia Tech 78 Final
Mon. 27 Gadsden State Community College 83 Atlanta Metro 86 Final
  Albany Tech 73 Enterprise State Community College 75 Final
  @ enterprise
Wed. 29 Atlanta Metro * 64 Georgia Highlands 71 Final
  C. Georgia Tech * 87 Andrew 85 Final
  Cuthbert, GA
  E. Georgia * 74 Albany Tech 55 Final
  S. Georgia Tech 62 Santa Fe College 49 Final
 
December
Fri. 1 West Georgia Tech 32 Albany Tech 57 Final
  C. Georgia Tech 66 Snead State Community College 59 Final
  Boaz, AL
Sat. 2 S. Crescent Tech   Albany Tech   Postponed
  Georgia Highlands * 46 S. Georgia Tech 84 Final
  Enterprise State Community College 58 West Georgia Tech 48 Final
  Spartanburg Methodist 47 E. Georgia 66 Final
Mon. 4 Atlanta Metro 81 S. Crescent Tech 41 Final
Wed. 6 E. Georgia * 59 Atlanta Metro 63 Final
  Andrew * 49 S. Georgia Tech 99 Final
  Albany Tech * 72 Georgia Highlands 63 Final
Fri. 8 Milligan College JV   West Georgia Tech   Cancelled
  C. Georgia Tech 59 Chipola College 79 Final
  Chipola Classic
Sat. 9 Montgomery College (MD)   West Georgia Tech   Cancelled
  C. Georgia Tech 46 Gulf Coast State College 102 Final
  Panama City, FL
  E. Georgia 38 S. Crescent Tech 14 Final
  Coach Stoppage due injury and lack of available players
  Chattahoochee Valley Community College   Albany Tech   Postponed
Mon. 11 Albany Tech   S. Crescent Tech   5:00 AM
  Andrew *   Atlanta Metro   5:30 PM
  West Georgia Tech   Chattahoochee Valley Community College   5:30 PM
  Gadsden State Community College   Georgia Highlands   5:30 PM
  S. Georgia Tech *   E. Georgia   5:30 PM
Wed. 13 C. Georgia Tech *   Albany Tech   5:30 PM
  Albany, GA
  E. Georgia *   Georgia Highlands   5:30 PM
  Andrew   Chattahoochee Valley Community College   5:30 PM
Thu. 14 Southern Union State Community College   S. Crescent Tech   5:00 PM
Fri. 15 Bossier Parish Community College   Georgia Highlands   6:00 PM
  @ Panama City, FL
Sat. 16 Chattanooga State Community College   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Macon, GA
  West Georgia Tech   Andrew   1:00 PM
  Arkansas Baptist College   Georgia Highlands   1:00 PM
  @ Panama City, FL
  Santa Fe College   S. Georgia Tech   2:00 PM
  S. Crescent Tech   E. Georgia   4:00 PM
Sun. 17 Oglethorpe JV   Andrew   2:00 PM
Mon. 18 S. Crescent Tech   Snead State Community College   6:30 PM
Tue. 19 Tallahassee Community College   E. Georgia   5:30 PM
Fri. 29 Georgia Highlands   Eastern Florida State College   6:00 PM
  Lady Jets Holiday Classic, Americus, GA
  Cape Fear Community College   S. Georgia Tech   8:00 PM
Sat. 30 Atlanta Metro *   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Warner Robins, GA
  Cape Fear Community College   Georgia Highlands   4:00 PM
  @ Americus, GA
  Gulf Coast State College   S. Georgia Tech   8:00 PM
Sun. 31 Eastern Florida State College   S. Georgia Tech   3:00 PM
  Americus, GA
 
January
Wed. 3 Atlanta Metro *   Andrew   5:30 PM
  C. Georgia Tech *   S. Georgia Tech   5:30 PM
  Americus, GA
Sat. 6 S. Georgia Tech *   Andrew   1:00 PM
  West Georgia Tech   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Macon, GA
  Georgia Highlands *   Atlanta Metro   2:00 PM
  Albany Tech *   E. Georgia   2:00 PM
Mon. 8 West Georgia Tech   Brenau University JV   5:30 PM
  C. Georgia Tech   Oglethorpe University JV   5:30 PM
  Atlanta, GA
Tue. 9 Atlanta Metro   West Georgia Tech   5:30 PM
Wed. 10 S. Georgia Tech *   Georgia Highlands   5:30 PM
  Albany Tech *   C. Georgia Tech   5:30 PM
  Macon, GA
Fri. 12 S. Crescent Tech   Georgia NW Tech   5:30 PM
Sat. 13 Georgia Highlands *   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Macon, GA
  S. Georgia Tech *   Atlanta Metro   2:00 PM
  Andrew *   Albany Tech   2:00 PM
  West Georgia Tech   Oglethorpe University JV   7:00 PM
Wed. 17 Albany Tech *   Georgia Highlands   5:30 PM
  E. Georgia *   C. Georgia Tech   5:30 PM
  Macon, GA (Cancer Awareness Night)
Thu. 18 S. Georgia Tech   Wallace State-Hanceville   4:00 PM
Sat. 20 S. Georgia Tech *   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Warner Robins, GA (Faculty/Staff Appreciation Night)
  Atlanta Metro *   Albany Tech   2:00 PM
  E. Georgia *   Andrew   2:00 PM
  Southern Union State Community College   West Georgia Tech   5:30 PM
  Brenau University JV   S. Crescent Tech   5:30 PM
Tue. 23 S. Crescent Tech   Toccoa Falls JV   5:30 PM
Wed. 24 Albany Tech *   S. Georgia Tech   5:30 PM
  Georgia Highlands *   E. Georgia   5:30 PM
  Andrew *   C. Georgia Tech   5:30 PM
  Warner Robins, GA (Cancer Awareness Night)
  West Georgia Tech   Oxford @Emory College   7:00 PM
Sat. 27 Albany Tech *   Andrew   1:00 PM
  C. Georgia Tech *   Georgia Highlands   2:00 PM
  Rome, GA
  Atlanta Metro *   E. Georgia   2:00 PM
  West Georgia Tech *   S. Crescent Tech   3:00 PM
Mon. 29 Oglethorpe University JV   West Georgia Tech   5:30 PM
  S. Crescent Tech   Huntingdon College JV   6:00 PM
Wed. 31 E. Georgia *   S. Georgia Tech   5:30 PM
  C. Georgia Tech *   Atlanta Metro   5:30 PM
  Atlanta, GA
  Georgia Highlands *   Andrew   5:30 PM
 
February
Thu. 1 S. Crescent Tech   Southern Union State Community College   6:30 PM
Sat. 3 S. Georgia Tech *   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Macon, GA (Faculty/Staff Appreciation Night)
  Andrew *   Atlanta Metro   2:00 PM
  West Georgia Tech   Wallace State-Hanceville   2:00 PM
  Georgia Highlands   Snead State Community College   4:00 PM
Tue. 6 West Georgia Tech   Oxford @ Emory College   5:00 PM
  Snead State Community College   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Warner Robins, GA
Wed. 7 E. Georgia *   Albany Tech   5:30 PM
  Andrew *   S. Georgia Tech   5:30 PM
  Atlanta Metro *   Georgia Highlands   5:30 PM
Sat. 10 Andrew   West Georgia Tech   1:00 PM
  Georgia Highlands *   S. Georgia Tech   1:00 PM
  C. Georgia Tech *   Albany Tech   2:00 PM
  Albany, GA
Mon. 12 E. Georgia   Spartanburg Methodist   5:30 PM
  S. Crescent Tech   Brenau College JV   5:30 PM
Wed. 14 Albany Tech *   Andrew   1:00 PM
  Atlanta Metro *   S. Georgia Tech   5:30 PM
Fri. 16 Georgia Highlands *   Andrew   5:30 PM
Sat. 17 Wallace State-Hanceville   West Georgia Tech   1:00 PM
  Georgia Highlands *   Albany Tech   2:00 PM
  C. Georgia Tech *   E. Georgia   2:00 PM
  Swainsboro, GA
Mon. 19 S. Crescent Tech *   West Georgia Tech   5:30 PM
  Atlanta Metro *   C. Georgia Tech   5:30 PM
  Macon, GA (Sophomore Night)
Wed. 21 Andrew *   E. Georgia   5:30 PM
  Albany Tech *   Atlanta Metro   5:30 PM
Sat. 24 C. Georgia Tech *   Andrew   1:00 PM
  Cuthbert, GA
  E. Georgia *   Georgia Highlands   2:00 PM
  S. Georgia Tech *   Albany Tech   2:00 PM
Tue. 27 E. Georgia *   Atlanta Metro   5:30 PM
# Exhibition
* Conference