GCAA All-Region 16/17

2016 Men’s X-C All Region
Runner of the Year: Adam Dougherty (Georgia Military)
Coach of the year: Rob Sherwood (Georgia Military)
First Team
Adam Dougherty, John Dougherty, Austin Cook,-Georgia Military; Harish Venkatraman, Jack Stewart -Oxford-Emory

 

2016 Women’s X-C All Region
Runner of the Year: Emily Rexer (Oxford -Emory)
Coach of the year: : Ella O'Kelley (Oxford-Emory)
First Team
Emily Rexer, Heather Beavers, Riana Peskopos, Feven Alwmu -Oxford-Emory; Destinee Hernandez- Georgia Military

 

 
2016 Soccer Men's All-Region
Taku Mashingaidze – GMC (MVP)
Dave Sexton- GMC (Coach of the year)
First Team
GK- Ricky Ortiz – GMC
Defense
Troy Ceasar – Andrew, Ryan Davey – Andrew, Rahman Zekiri – GMC, Noa Pagatpatan - GMC
Midfield 
Juan Garcia – Andrew, Jordan Vaughan – Andrew, Matheus Brandao – GMC, Taku Mashingaidze – GMC
Forward
Jack Arra – GMC; Luke Deacy – GMC

 

2016 Women's Soccer All Region
Brittanie Evans – Darton State (MVP)
Jimmy Ballenger- ABAC (Coach of the year)
First Team
GK- Soleil Baker – Andrew
Defense
Karoline Vieira, Haley Knowles – Darton State; Ashley Hammonds – ABAC
Midfield 
Katy Hunt – ABAC; Sydney Hoiberg – Andrew; Jermima Job, Jenna Wade – Darton State
Forward
Brittanie Evans – Darton State; Blakely Bergeron – ABAC; Haley Elliott - GMC
Second Team
GK- Taylor Sorrows – ABAC
Defense
Marlique Asson, Andera Emerick – GMC; Taylor Broughton – Gordon
Midfield 
Jasmine Musick – GMC; Hayden Banks – Gordon; Alexandria Felger – Andrew
Forward
Nicole Reynoso – Gordon; Payton Tullis – Andrew; Haley Kincheloe - Darton;  Breanna Gomez - ABAC
Honorable Mention
Summer Griffeth, Faith Shelton - South Georgia State; Myesha Robinson, Lisa Macedo - ABAC; Sydney Moore, Alyssia Lowers- Gordon; Lauren Childers, Tamoi Robinson- GMC; Emaleigh Adcox, Karissa Trikones-Andrew; DaniWeyer, Laura Valcourt-Darton State
All-Tournament Team:
Jermima Job, Jenna Wade, Karol Vieira, Brittanie Evans- Darton
Jasmine Musick, Andres Emerick, Cassidy Steele - GMC
Blakeley Bergeron, Breanna Gomez - ABAC
Taylor Broughton, Hayden Banks - Gordon

 

 
2016/17 Men’s Basketball Division III All Region
Coach of the Year:  Niki Okolovitch- West Georgia Technical College
Player of the Year: Zachary Breathwaite- Oxford College of Emory University
First Team
Zachary Breathwaite- Oxford College of Emory University
Joe Williams- West Georgia Technical College
Antione Greshman- Southern Crescent Technical College
Donovan Grubb- West Georgia Technical College
Joe Boyer- West Georgia Technical College
Sean Wickham- Oxford College of Emory University
Second Team
Stevantae Cromer- Southern Crescent Technical College
Bryan Foster- West Georgia Technical College
Ian Laurie – Oxford College of Emory University
Quasean Harris- Southern Crescent Technical College
Rajah Bush- Southern Crescent Technical College
Honorable Mention:
Kyle Brown- Oxford College of Emory University
All Defensive Team
San Marteen Rozier, Joe Williams- West Georgia Technical College
Stevantae Cromer, Rajah Bush-Southern Crescent Technical College
Sean Wickham, Tombari George-Komi- Oxford College of Emory University

 

2016/17  Women's Basketball DI All Region
Co-Coach of the Year:  James Frey – South Georgia Technical College; C.J. Pace- East Georgia Technical College
Player of the Year: Shunseere Kent- East Georgia Technical College
Freshman of the Year: Kanna Suzuki- South Georgia Technical College

 

First Team
Shunseere Kent- East Georgia State College
Kemoni Jenkins- Atlanta Metropolitan College
Desiree Corbin- South Georgia Technical College
Pam Diokpara - Georgia Highlands College
Camille Coleman- South Georgia Technical College
Second Team
Patra Parris- Andrew  College
Janelly Plummer- Chattahoochee Technical College
Shay Fluellyn- South Georgia Technical College
Kyesha Lewis- Central Georgia Technical College
Tymeshia Dozier- Chattahoochee Technical College
All-Tournament Team
Shay Fluellyn- South Georgia Technical College(MVP)
Esther Adenkie- South Georgia Technical College
Katerina Pazzaglia Khomenko - Georgia Highlands College
Taylor Farley - Georgia Highlands College
Jonnae Johnson- East Georgia State College
Mariya Trinble- Chattahoochee Technical College
Dazjah Williams- Atlanta Metropolitan College
Kyesha Lewis- Central Georgia Technical College
Tyesha Davis- Albany Technical College
Santasia Faust- Andrew  College

 

2016/17  Men's Basketball DI All Region
Coach of the Year:  Bruce Capers – Gordon State College
Player of the Year: Kyvon Davenport- Georgia Highlands College
Defensive Player of the Year: Ty'Lik Evans- Georgia Highlands College
Freshman of the Year: Jamion Simpson- Chattahoochee Technical College
 
First Team
Kyvon Davenport- Georgia Highlands College
Zaquavian Smith- South Georgia State College
Jamion Simpson- Chattahoochee Technical College
Ty Cockfield- Georgia Highlands College
Raynere Thornton- Gordon State College
Second Team
Derek St. Hilaire- Gordon State College
Ty'Lik Evans- Georgia Highlands College
Andre Kennedy- South Georgia Technical College
Michael Laster- Central Georgia Technical College
Nosike Obanya- Central Georgia Technical College
Honorable Mention
Anthony Johnson- Central Georgia Technical College
Jahman Etienne- East Georgia State College
Keith Ray- Chattahoochee Technical College
O"Showen Williams- South Georgia State College
Elijah Wade- Atlanta Metropolitan College
Jailan Haslem- Gordon State College
All Defensive Team
Ty'lik Evans- Georgia Highlands College
LaDarius Stewart- Central Georgia Technical College
Nkem Ojeh- Chattahoochee Technical College
Jordon Young- South Georgia State College
Peter Eke- Atlanta Metropolitan College
All Freshman Team
Jamion Simpson- Chattahoochee Technical College
Derek St. Hilaire- Gordon State College
Michael Laster- Central Georgia Technical College
O'Showen Williams - South Georgia State College
Tariq Jenkins- East Georgia State College

 

All-Tournament Team:
Ty'Lik Evans(MVP); Kyvon Davenport - Georgia Highlands College
Marquel Wiggins; Pat Welch - South Georgia Technical College
Jordan Willis -  Albany Technical College
Zaquavian Smith - South Georgia State

 

2017 Men’s Golf All Region
Coach of the year: Larry Byrnes - ABAC
Low Medalist Andrew Nagel - ABAC
Lane Jowers - ABAC
Kyung Chung - ABAC
Floris Veth, - Georgia Military
Erik Sundstrom - Andrew

 


2017  All Region Softball Team
GCAA MVP
Andria Booth - Georgia Highlands
GCAA Coach of the Year
Jessica Martinez - ABAC

 

Infield – First Team                                                    
Brianna Fickes – Georgia Highlands                                   
Logan Mullis – South Georgia State                                
Olivia Carter – ABAC                                                      
Jordan Crews – GMC                                                      
Sydney Vaughn – ABAC                                     

 

Outfield – First Team                                                  
Andria Booth – Georgia Highlands                                  
Ansley Wilbanks – GMC                                      
Natalie Johnson – GMC                                                  
Chelsea Lyons – South Georgia State                              

 

Battery – First Team                                                   
Taylor Krause (Catcher) – GMC                           
Carlee Thurmond (Catcher) – Georgia Highlands  
Kameron Coggins(P)- ABAC                                            
Rebecca Meade (P) – Georgia Highlands               
Madason Messer(P)- GMC

 

DP/UT – First Team                                                    
Danielle Downs – GMC

 

Infield – Second Team
Shayla Smith – Georgia Highlands
Haleigh Adams – Gordon State
Madison Gianfala – Georgia Highlands
Makayla Clark – South Georgia State
Taylor Long – East Georgia State

 

Outfield – Second Team
Shelby Sims – Gordon State
Hannah Wills – Georgia Highlands
Savannah Gabriel – ABAC
Hayley Dobson - ABAC

 

Battery – Second Team
Kierra West (Catcher) – Andrew
Libbi Lance (Catcher) – East Georgia State
Micayla McCoy (P) – Georgia Highlands
Sarah Smith (P) – South Georgia State
Myranda Hand  (P) – East Georgia State

 

DP/UT – Second Team
Shay Wooten – Georgia Highlands

 

2017  All Tournament Softball Team

 

Georgia Military College
MVP – Jordan Crews -2B/OF
Kiley Rediger -C/1B
Danielle Downs -P/1B
Taylor Krause -C/3B
 
East Georgia State College
Myranda Hand - RHP/1B
Libbi Lance - C
Taylor Long -SS
 
Georgia Highlands College
Brianna Fickes - 1B
Carlee Thurmond -C
 
Gordon State College
Maddie Greene - RHP
McKenzie Barnes - UT

 

 
2017 Baseball All Conference
Defensive Player of the Year-Chris Schwarzer AC
Player of the Year- Payton Phillips EGSC
Coach of the Year - Matt Passauer EGSC

First Team All Conference
Outfielders - Bryce Shupe ABAC, Matt Harman GSC, Micah Strickland GSC
Infielders - Chase Sudduth GSC, KC Brown SGSC, Justin Russell ABAC, Mike Branche AC
Catcher - Blake Bottomley GSC
DH - Matt Vaccaro GHC
Pitchers - Payton Phillips EGSC, Johnathan Robinson GSC
Closer - Braxton Johns EGSC

Second  Team All Conference
Outfielders - Brandon Roberts EGSC, Marcus Chan EGSC, Avery Roth WGTC
Infielders - Jonathan White GHC, Josh Jackson ABAC, Chase Hinson SGSC, Dane Bullock GSC
Catcher - Chris Schwarzer AC
DH-Ryan Wesley GSC
Pitchers -Jake McLinskey WGTC, Matthew Norton GHC
Closer - Bailey Isbell GSC

Gold Glove Team
Catcher - Chris Schwarzer AC
First Base - Nick Fink GHC
Second Base - Justin Russell ABAC
SS - Brett Usry - ABAC
Third Base - KC Brown SGSC
Outfielders - Devin Bilardello GHC, Bryce Shupe ABAC, Marcus Chan EGSC
Pitcher - Payton Phillips EGSC

2017 All Tournament Team
Matthew Vaccaro (MVP), Caleb McElwaney, Drew Wilson, Colby Taylor - Georgia Highlands
Blake Howell, Blake Durrence, Bryce Shupe - ABAC
Bradley Cammack, Garrison Hurd- S. Georgia State
Mike Branche, Roman Oliu - Andrew College